středa 20. dubna 2016

Zveme Vás na dobrodružnou cestu ke svému Já

Znáte své JÁ?
Víte, jaké opravdu je?
Jak vypadá?
Co potřebuje?
A chcete jej poznat?


Málokdo v současné společnosti sám sebe opravdu zná. Užíváme masky, abychom „přežili“ a zapomínáme je odkládat. Bojíme se je odložit a čím dál tím víc přibíráme další, aniž si to uvědomujeme. Náš život se smrskává do kolonek – práce, rodiny, přátel. Žijeme skrz tyto masky (role) a postupně pak ztrácíme pravý obraz sebe sama. Cítíme se přinejmenším zmateni. Přichází strach. Často jej cítíme, a i když si rozumem situaci vysvětlíme, pocit zůstává. Není nám dobře a ten pocit známe z minulosti. Pravděpodobně z té dávné, když jsme byly malými dětmi a nemohly jsme vyjádřit svůj hněv, radost, smutek, zmatek, pláč. Nebyl ani prostor ani čas pro prožití těchto emocí a vyrovnání se s nimi. Bylo strategičtější je přestat cítit. Začali jsme o sobě pochybovat (o opravdovosti svých emocí) a to byl začátek potlačení svého já. Namísto opravdovosti jsme začali nosit masky (naše obrany), to nám pomohlo žít a přežít. Masky nás ale odvádějí od nás samotných.

Jaké masky často máme?


RACIONALITA – vše se dá logicky zdůvodnit - jakýkoli pocit, pochybnost si vysvětlíme rozumem, pocit zavřeme za dveře a už se mu odmítáme věnovat. Přeci musím jít dál, teď není čas, teď to není vhodné, teď nemůžu polevit, mám děti, tolik schůzek, deadlinů, projektů, zálib, cílů, tolik se ode mne očekává...

ZPOCHYBŇOVÁNÍ
– naučili jsme se přijímat nálepky, které od dětství dostáváme...a plně využíváme jejich sílu...zpochybňujeme sami sebe. Nevěříme, že jsme dobří, že máme právo na odpočinek, právo na čas pro sebe a právo říct ne apod.

PŘETVÁŘKA – v současné době se nosí přetvářka, je to další hraní rolí. Vyplácí se to a očekává se to. Ovšem žijeme pak v opravdových vřelých vztazích? Jaké to je žít s přetvářkou v duchu toužit po opravdovosti a blízkosti?

KONTROLA – Když budu mít vše pod svou kontrolou včetně sebe, nic se mi nestane, nebudu muset nic řešit a nikdo mne na ničem nenachytá. Výsledkem je být pořád ve střehu. Ale za jakou obrovskou cenu?

ZAMĚŘENÍ POZORNOSTI JINAM – někdy nás zabolí slova, činy druhých, nevěnujeme se tomu, co to s námi dělá, naopak vyhledáváme činnosti, zábavu, práci, abychom tu „bolest“ zastavili a necítili. Zaměříme se jinam - směrem od sebe.

PŘENESENÍ ZODPOVĚDNOSTI NA DRUHÉ – kolik času člověk tráví sebeobhajobou, argumentací a snahou neukázat, že to či ono byla jeho zodpovědnost. Zdá se jednodušší nechat ostatní, aby o nás rozhodovali. Nestojíme vědomě sami za sebou. Nepřijímáme vědomě zodpovědnost za sebe a své činy, postoje a chování.

Zní Vám některá z výše jmenovaných rolí povědomě? S největší pravděpodobností to bude jedna z těch, které užíváte, a navíc tento seznam rolí není zdaleka kompletní. Někdo zůstane v moci masek, jiný se odhodlá vydat na cestu sebepoznání a masky odkládat. Když ujdeme patřičný kus cesty, otevíráme v sobě další a další témata, víc a víc si rozumíme a poznáváme se. Připouštíme si něco o nás samých, nacházíme hodnoty, sžíváme se s jinou (mnohdy černou) částí nás. Začneme se respektovat a vážit si sami sebe. Přijde vědomí sebe = sebevědomí a takový ten opravdový pocit vnitřní jistoty, kterého nás pak jen tak něco a jen tak někdo nezbaví.

Workshop „Mé (vnitřní) já“ otevírá dveře do nás samých.


Na tomto workshopu se budeme věnovat našemu niternému já, tomu hlubokému místu v nás. Zpočátku jej budeme hledat. Možná se ho jen dotkneme. Máme však čas a prostor. Budeme společně rozjímat, učit se všímavosti, vnímat uzemnění a nořit se postupně do sebe sama pomocí meditací a relaxací. Naše práce se zaměří nejen na rozum, ale často také na tělo, pocity nebo vynořující se emoce.

Cílem workshopu je otevřít dveře na cestě k sobě a ke své celistvosti. ...a kdy jindy se na tuto cestu vydat než TEĎ!
Objednávejte na stránce Therapy Center!

Těším se na Vás!
Klára

úterý 19. dubna 2016

Jste uzavřená a bojíte se hovořit před lidmi? Můžete to zlepšit!

Dostala jste novou pracovní nabídku, která vyžaduje hovořit před více lidmi, a vy se toho velmi obáváte? Strach mluvit před lidmi a uzavřenost spolu úzce souvisí. Ačkoliv se tento problém netýká jen žen, ale také mužů, ženy s tím bojují častěji. Strach, pocení, návaly a někdy dokonce i koktání a zasekávání se, to vše se může přihodit a vy se tak dostanete do ještě většího stresu. Na druhou stranu hovořit před větším množstvím lidí není jednoduché a chce to určitou dávku odvahy a do jisté míry také cvik.

Hovořit před lidmi není snadné

Vyšší pracovní pozice s sebou nesou jistou odpovědnost a také schopnost hovořit se svými podřízenými. Často budete nucena uspořádat porady nebo školení pro zaměstnance. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jen málokdo dokáže hovořit před lidmi plynně a suverénně bez předchozího cviku. Své o tom ví třicetiletá Aneta z Prahy. „Vždy jsem měla problém hovořit před více lidmi, už ve škole mě to stresovala a já zapomněla, co jsem chtěla říci. Přitom mezi přáteli mi to problém nedělá, naopak všichni říkají, že jsem upovídaná. Bohužel mě to dost limituje v práci, odmítla jsem kvůli tomu vedoucí funkci v práci, protože bych to prostě nezvládla,“ vysvětluje svůj příběh Aneta. S tímto problémem se setkává mnoho žen. Často se raději vzdají skvělé pracovní nabídky. Přitom se s tímto problémem dá pracovat.

Obraťte se na odborníky

Hovořit před lidmi se můžete do jisté míry naučit. Podívejte se, zda ve svém okolí nenaleznete vhodný kurz. Doporučujeme vyzkoušet služby Therapy Center zde, které se mimo jiné zabývá profesionálním rozvojem žen a dívek. Na kurzu získáte praktické a cenné rady, které Vám pomohou s tímto problémem. Je pravda, že do jisté míry je strach z mluvení před lidmi spojen s uzavřeností a také nedostatečným sebevědomím. Vše souvisí se vším. Vaši povahu nezměníte, ale můžete se naučit pracovat se stresem a více si věřit. Je to podobné, jako s řízením auta. Nejprve se budete hodně bát, zpočátku pro Vás bude každá jízda utrpení. Máte nyní dvě možnosti. Buď přestanete jezdit úplně a tím ztratíte možnost řídit a osamostatnit se, nebo ten strach překonáte a za pár týdnů už to bude rutina.

Jak na to?

Váš strach a úzkost můžete do jisté míry omezit tím, že se dobře seznámíte s tématem, o kterém budete hovořit. Také přátelská atmosféra mezi zaměstnanci Vám dodá více kuráže. Pokud se teprve rozhodujete, zda nabídku vedoucí pozice přijměte, nebo jste ji již odmítla, stejně se zkuste s tímto problémem bojovat. Praktický kurz Vám pomůže s mluvením a přednášením před lidmi. Odborníci poukazují, že je třeba mít především velmi dobré znalosti a také seznámit se svým „publikem“. Budete hovořit před studenty (ve škole), před seniory nebo kolegy z oboru? Svoji řeč přizpůsobte cílové skupině, aby pro ně byla relevantní a zajímavá. Před svou řečí se dostatečně napijte a mějte sklenku s vodou neustále po ruce. Může Vám být nápomocná nejen tehdy, když Vám vyschne v krku, ale také když ztratíte nit. Zhluboka se nadechněte a nepředstavujte si žádné tragické scénáře. Svou řeč vždy začněte trochu uvolněně (představíte se a můžete k tomu vložit vlastní příběh, hádanku nebo otázku, která vybídne publikum, aby Vás více vnímalo).

Michaela je velmi uzavřený člověk, nikdy nevyhledávala společnost a nejlépe se cítila sama. Jejím snem však bylo stát se lektorkou cizích jazyků, které ji vždy moc bavily. Musela se tedy naučit hovořit před lidmi (svými studenty). „První rok jsem chodila domů skoro s brekem, byla jsem nervózní, rudá a hrozně unavená. To trvalo vždy prvních deset minut, pak to ze mě nějak spadlo, přesto jsem se cítila psychicky dost zničená. Nakonec jsem vyhledala pomoc odborníka a velmi mi to pomohlo. Stále jsem ráda sama se sebou, ale už se nestresuji tím, že musím hovořit s více lidmi. Díky tomu mohu vykonávat svou práci a jsem a to moc ráda.“ Nezapomeňte, že každá žena je jiná. Vyhledejte odborníka a společně najdete tu nejlepší cestu, jak je řešit.

Therapy Center tým

čtvrtek 14. dubna 2016

Seberozvojové skupiny pro maminky

Jste maminkou na mateřské či rodičovské dovolené v Praze?

  • Chcete si okořenit mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zároveň se rozvíjet?
  • Chcete vyskočit z každodenního koloběhu alespoň na chvíli a mít čas jen pro sebe?
  • Chcete se potkat s jinými maminkami a slyšet jejich myšlenky, starosti a zkušenosti?

Therapy Center otevírá seberozvojovou skupinu pro maminky na MD a RD.

CO S MIMINKEM?
Kdo nemá hlídání nebo nechce děťátko někam odkládat, vezme jej s sebou. K dispozici máme krásné prostory Therapy Centra s kuchyňským koutem, kde si připravíte kávu nebo čaj, případně ohřejete papání pro svého drobečka nebo pro sebe a ve vedlejší místnosti budete moci své děťátko přebalit, nakrmit či uspat podle potřeby a stále uslyšíte, co se ve skupině děje.

OD KDY?
5.5.2016, v dopoledních hodinách

JAK ČASTO?
1x týdně

KDE?
V prostorách Therapy Center, V Roháčích 43, Praha 5

JAK VELKÁ BUDE SKUPINA?
Skupina je uzavřená a má omezenou kapacitu 10 osob.

JAK BUDOU SETKÁNÍ PROBÍHAT?
Setkání budou probíhat částečně jako diskuze a částečně jako facilitovaná sdílecí a potkávací skupina. Každé setkání bude trvat zhruba 90 minut. V teplých měsících máme možnost si sednout ven do klidné a tiché soukromé zahrádky, která patří k domu. Seberozvojová skupina bude mít celkem 10 setkání a na každé z nich bude vždy připraveno téma jako například:

  • Já a porod – jak jsem to vlastně dokázala?
  • Můj partner v šestinedělí a po něm – změny v chování po narození dítěte
  • Já a odpočinek aneb syndrom vyhoření může potkat i maminku s dítětem
  • A další ještě zajímavější témata….
Na desátém setkání se skupina dohodne na pokračování a jeho podobě. Cenu seberozvojové skupiny a termíny setkání naleznete zde.

pátek 8. dubna 2016

Seberozvojové večery

Milé ženy, milé dívky,
ráda bych vás pozvala na středeční Seberozvojové večery v Therapy Center.

Pro koho jsou určeny? Co můžete čekat? Co si odnesete?

Tyto pravidelné večery patří Vám všem, které chcete něco změnit, najít, objevit, ochutnat a začít pracovat samy se sebou. Budeme se zabývat vším, co Vám leží na srdci, na duši a co trápí Vaše tělo.

Témata setkání vzejdou z Vašich aktuálních požadavků a budou se nejčastěji týkat například:
- komunikace s partnerem, s dětmi
- vztahů v rodině
- stanovení hranic
- naladění se na své potřeby
- jak se poslední dobou cítíte
- a tak dále…

Vždy budeme pracovat ve vzájemném sdílení, v bezpečném a podporujícím prostředí, s technikami jako je práce s dechem a tělem (techniky z psychoterapeutického směru bioenergetika). Zařadíme i prvky kum nye jógy.

Bioenergetika neboli bioenergetická analýza je psychoterapeutická metoda, jejíž cílem je osvobodit člověka od traumatických zážitků z minulosti, jež se v těle ukazuje jako křečovitost nebo chronické svalové napětí. Chronické tenze ve svalstvu narušují emoční zdraví a snižují tak energii. Omezují pohyb a tím limitují sebevyjádření a správné dýchání. Od toho jsou následně odvozeny téměř všechny možné zdravotní problémy.

Při své práci s klientkami vycházím z bioenergetiky a usiluji o to, aby klientky dosáhly toho, že se budou cítit svobodné, vědomě ve svém těle a plné energie.

Přihlaste se na seberozvojové večery zde nebo mi napište své dotazy, na které Vám ráda odpovím.

Těším se na Vás.
KLÁRA

pondělí 4. dubna 2016

Být či nebýt? – Jak se vypořádat s nerozhodností

Ty z Vás, kdo mají sklony k nerozhodnosti a neustálému váhání, co je správné, víte, jak to komplikuje život. Pojďme si nerozhodnost více přiblížit a říci si pár tipů, jak s ní pracovat.

Co není nerozhodnost

Potřebují více času

Mezi nerozhodné se často mylně řadí i ti, kterým rozhodování pouze trvá déle. Představte si situaci, kdy stojí tři děti a jsou jim nabídnuty dvě možnosti: „dáš si čokoládu nebo puding?“. Dvě děti bleskově odpoví a to třetí stojí a uvažuje. Když do několika vteřin neodpoví, zeptá se jej dospělý ještě jednou a dítě zvolí puding. Pak si s pudingem sedne a kouká na dítě, které zvolilo čokoládu a dál přemýšlí. V tu chvíli má dvě možnosti. Přizná, že změnilo názor s tím, že není jisté, jaká bude reakce nebo to vzdá a dojí svůj puding s tím, že už je pozdě na změnu volby. Samozřejmě se může s druhým dítětem domluvit, že mu za pásek čokolády nechá kousek pudingu a budou na tom dobře obě strany, ale to už je vyjednávání. Zůstaňme u toho momentu, kdy dítě číslo tři by nakonec zvolilo čokoládu, kdyby mělo dost času si to promyslet. Jsou to častěji introverti, kteří potřebují na rozhodnutí více času, potřebují v duchu zvážit různé možnosti, popřemýšlet si nad důsledky jednotlivých možností a pak se rozhodnou. V tu chvíli se už k dané věci nepotřebují vracet a dokážou Vám svoji volbu s jistotou vysvětlit a zdůvodnit ji. Pokud je takový člověk od malička veden k tomu, aby se rozhodoval rychle a za své „pomalé rozhodování“ si vyslouží nálepku „nerozhodný“, může se snadno stát, že se naučí rozhodnout se jakkoliv, jen aby druzí zmlkli a dali mu už pokoj. Zvolí cokoliv, ale bohužel ne vždy to, co by chtěl. V takovémto případě se o nerozhodnost nejedná. Jedná se o přehnané nároky okolí a přehnaný stres, kterým vyvíjí tlak na něčí rychlé rozhodnutí.

Mám málo informací

Stejně tak se nejedná o nerozhodnost v případě, že jste tlačeni k rozhodnutí okolnostmi nebo lidmi okolo Vás, ale na rozhodnutí nemáte dostatek informací. To jsou velmi časté situace zejména dnes, kdy je přehršel všeho a máte se rozhodovat často s minimem informací. V takových případech je dobré odložit rozhodování na chvíli, kdy si zjistíte, co potřebujete nebo se poradíte. Ať už se jedná o stavbu domu, koupi auta, očkování dětí, stát se plátcem DPH nebo ne, využití nějaké výhodné nabídky nebo ne.

Tak jsem nerozhodná nebo nejsem?

Nikdy nevím, co si vybrat. Nerozhodný člověk se ve své podstatě bojí učinit rozhodnutí. Nerozhodnost se pak liší v tom, jestli je častá nebo spojená jen s určitým druhem rozhodování. Pojďme si to přiblížit. Můžete být nerozhodní pokaždé, když si máte vybrat nebo v něčem volit. Nesnášíte už jen to, když si máte vybrat z menu v restauraci, kde jsou více než dvě nebo tři možnosti, nemáte rádi, když Vám druzí nabízí více možností a nechávají výběr na Vás. Nejste to vy, kdo se v kolektivu hrne do hlasování o čemkoliv a raději necháte rozhodování na druhých. Můžete mít sklony k rutinním rozhodnutím, která už jste jednou učinili a neriskujete chybu. V případě, že se rozhodnete pro cokoliv nového, ještě určitou dobu se ke svému rozhodnutí vracíte a přemýšlíte, jestli jste se rozhodli správně. Problém je, že nerozhodný člověk nikdy neví, jestli se rozhodl správně nebo ne a nikdy si tím není zcela jistý.

Nesnáším velká rozhodnutí.

Můžete se také tak zvaně stát nerozhodnými v případech, kdy jde o velké kroky nebo o rozhodnutí týkající se Vás samotných. V takových chvílích můžete mít tendenci taková rozhodnutí odsouvat, zabývat se raději jinými věcmi, které mají jistý výsledek. Může se to stát i ve chvílích, kdy máte veškeré informace k dispozici a času na rozhodování dostatek a důvodem je právě nejistý výsledek a obava, že byste rozhodnutí mohla litovat.

Jak vzniká nerozhodnost

Jak jistě víte, nerozhodní se nerodíme. Nerozhodnost si vyrobíme během výchovy a spíše než nerozhodnost bychom mohli takový stav nazvat strach z kritiky, strach z trestu, strach z pocitů viny a výčitek svědomí, strach ze selhání, silná vnitřní nejistota, pocit nedostatečnosti k rozhodování, nesamostatnost a závislost na vedení druhých. Podle těchto podnázvů si lze logicky představit, jak různé typy nejistoty vznikají. Ať už jsou rodiče příliš kritičtí, perfekcionisté, sami nejistí či znejišťující nejrůznějšími komentáři a poznámkami nebo věděli vaši rodiče vždy všechno lépe a rozhodovali všechno za Vás, výsledek toho může být nerozhodné dítě a nerozhodný dospělý.

A jak se nerozhodnosti zbavit?

Pokud nemáte svoji nerozhodnost pod kontrolou a necítíte se na to vypořádávat se s ní sami, doporučuji Vám, objednat se k odbornému konzultantovi. Je důležité vzpomenout si na situace, kdy se Vás nerozhodnost zmocňuje a najít společného jmenovatele. Co se opakuje? Při jakých situacích nejčastěji nebo vždy znejistíte? Co byste v tu chvíli potřebovali slyšet nebo vědět, abyste se dokázali rozhodnout s jistotou uvnitř? To jsou první otázky, které můžete položit sami sobě a začít uvažovat nad tím, kde vaše nerozhodnost pramení. Po pár schůzkách si budete o poznání jistější a zanedlouho zjistíte, že se rozhodujete tak, že už o tom ani nevíte. Bude pro Vás automatické si vybírat a volit.
Velkým rozhodnutím je i něco se svojí nerozhodností udělat. Pokud takové rozhodnutí učiníte, velmi rádi Vás přivítáme na konzultaci v Therapy Center a budeme se těšit na setkání.

Eva - Therapy Center

Povedu tým lidi, jak se na to připravit?

Povedu tým lidi, jak se na to připravit?

Povýšila jste v práci, získala jste vyšší kompetence a také zodpovědnost. Vést tým lidí není tak snadné, jak se může zdát. Je potřeba mít dostatek znalostí a zkušeností. Na mnoho věcí se můžete připravit předem. Poradíme Vám, jak vést lidi a zvýšit tak efektivitu práce. Navážeme na předchozí článek s názvem „Nástup do role vedoucí pracovnice“, kde jsme se zaměřovali na obecné rady a tipy, jak se vyrovnat s novou funkcí. Nyní zajdeme více do hloubky.

Proč jsou manažery častěji muži?

Ještě než přejdeme k tomuto tématu, pojďme si říci, proč se na manažerských pozicích vyskytují ženy tak málo, oproti mužům. Jakmile jde o řízení velkého týmu, často tuto pozici obsazují právě muži. Některé výzkumy poukazují na to, že ženy nejsou tak odolné a na vrcholových pozicích málokdy uspějí. Je to však často dáno také tím, že možnosti žen v kariérním postupu jsou omezeny rodičovstvím, ženy nejsou ochotné trávit v práci tolik času, jako muži a často jsou i psychicky méně odolné. To ovšem neznamená, že nemůžete kvalitně a úspěšně řídit tým lidí, a třeba i lépe než muži. My ženy totiž máme také své tajné zbraně v podobě trpělivosti a empatie.

Jděte svým podřízeným vzorem

Nejjednodušší nástroj takzvaného leadershipu (vůdcovství) je jít příkladem ostatním. V určitém slova smyslu je to podobné jako s dětmi ve škole, když chcete, aby dělaly to, co po nich chcete, musíte se tak chovat také. Ovšem vy to musíte zvládnout perfektně, jedině to, Vám dává oprávnění, žádat totéž po ostatních.

Buďte vedoucí, ale nikoliv diktáror

Loajalita je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Často právě na tomto bodě pohoří mnoho nových manažerů. Získají dojem obrovské moci, která se však může obrátit proti nim. Tohle se obvykle týká spíše mužů, my ženy jsme empatičtější, což je v případě manažerské pozice velké plus. Lidé vědí, že se na nás mohou s důvěrou obrátit, kdykoliv je potřeba. Snažíme se být pro ně silným a spolehlivým partnerem a zároveň je nasměrovat tam, kam potřebujeme. Tento bod jistě splníte jako žena snadno, nicméně i zde je stále dostatek prostoru pro zlepšení a práci na sobě samé.

Vše se dá naučit

Nenechte se odradit mýty a předsudky o ženách na vedoucích pozicích. Snažte se na svou funkci velmi dobře připravit, věnujte tomu i část volného času. Je důležité naučit se nejen vycházet s podřízenými a vést je, ale také velmi dobře rozumět své práci a cílům, které chcete společně dokázat. Vy jste tady teď leadrem týmu, vaši podřízení jsou prostředníci, kteří Vám pomohou toho dosáhnout. Pokud uděláte chybu, nebojte se ji přiznat. A to samé vyžadujte i po svých podřízených. Ještě než nastoupíte na novou pozici, vyžádejte si manažerské školení, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací, jak na to. S oblastí koučinku Vám může pomoci také Therapy center. Pokud máte pocit, že to nezvládnete podle svých představ a přepadají Vás různé negativní myšlenky, pak vězte, že Vám individuální terapie může hodně pomoci. Navštivte naše stránky www.terapie-zeny-divky.cz

Tým Therapy Center